سوالات متداول در مورد ارتودنسی

پاسخ به سوالات متداول در مورد ارتودنسی:


آیا درمان ارتودنسی درد دارد؟

اگر مثالی از درد پیچ خوردن پا و یا شکستن ناخن باشد، پاسخ ما خیر میباشد. دندانهای شما ممکن است اندکی دردناک شود و غذا خوردن برای یک یا دو روز دشوار شود. این مسئله به مرور و طی هر جلسه کمتر و کمتر میشود. گاها استفاده از مسکن در شروع درمان ارتودنسی توصیه میشود.

سپریتورها درد دارند؟

درد آنها چند روز به طول خواهد انجامید که در صورت غیرقابل تحمل بودن میتوان از مسکن استفاده کرد.

اگر درمان ارتودنسی انجام ندهم چه مشکلی پیش میآید؟

قطعا مرگ به سراغ شما نخواهد آمد! امروزه محصولات غذایی به گونهای عرضه میشوند که دیگر نیاز به تالش مضاعف برای جویدن غذا نمیباشد. اما در حضور دندانهای بهم ریخته و مال اکلوژن رعایت بهداشت برای شما بسیار سخت خواهد شد. این مسئله میتواند منجر به بروز پوسیدگی دندانی، تورم و خونریزی لثه ها و بوی بد دهان گردد. به علاوه مشکلات دیگری در خصوص صحبت کردن، بلع، حرکات فکی و ارتباطات اجتماعی نیز میتواند ایجاد کند. مزیت داشتن لبخندی زیبا و جذاب و دندانهای سالم، به صرف وقت و هزینه آن میارزد. دیگر برای تمیز کردن دندانهای خود به دردسر نخواهید افتاد، تکلم شما بهبود پیدا خواهد کرد و برای سالیان درازی دندانهای خود را سالم نگه خواهید داشت.

آیا میتوانم براکت های نامرئی داشته باشم؟

براکتهای نامرئی به آن دسته از براکتها اطلاق میشود که به سطح داخلی دندانها متصل میشوند و یا همرنگ دندانها میباشند. این نوع از براکتها پر هزینهتر بوده و مدت زمان درمان آنها طولانی تر میباشد. 45 راهنمای بیماران ارتودنسی میزان بهم ریختگی دندانهای شما و صلاحدید ارتودنتیست تعیین کننده این است که آیا براکتهای نامرئی برای شما مناسب است یا خیر. در اکثر موارد اینگونه براکتها قدرت کافی برای اصلاح بهم ریختگی را نداشته و براکتهای معمولی استیل ضد زنگ به آنها ترجیح داده میشود.

چه مدت براکتها باید بر روی دندانهای من باقی بماند؟

به میزان بهم ریختگی دندانهای شما بستگی دارد. ارتودنتیست شما معمولا زمان تقریبی درمان را به شما میگوید اما در اکثر موارد درمان بین 2 تا 3 سال به طول میانجامد.

چرا باید از الاستیکها استفاده کنم؟

الاستیکها منجر به حرکات تک دندانی و یا گروهی دندانها میشوند و در اصلاح مال اکلوژن و به خصوص خط میانی دندانها کمک کننده میباشند. هنگام غذا خوردن الاستیکها را از دهان خارج میکنید و سپس آنها را مجددا در محل مناسب جایگذاری می نمایید. پیروی از دستورات ارتودنتیست هنگام استفاده از الاستیکها اکیدا توصیه میگردد.

آیا بهم ریختگی دندانهای من با استفاده از پلاک متحرک قابل اصلاح است؟

در برخی موارد خفیف بله! در این باره نظر ارتودنتیست خود را جویا شوید. 8 -تا چه زمانی از پلاک نگهدارنده باید استفاده کنم؟ بستگی به دندانها و شرایط اولیه مال اکلوژن شما دارد. در این خصوص نظر ارتودنتیست خود را جویا شوید.

برنامه ویزیتهای ارتودنسی به چه صورتی میباشد؟

معمولا ارتودنتیست شما برای تنظیم و فعالسازی سیمهای 46 راهنمای بیماران ارتودنسی ارتودنسی برنامه های ویزیت شما هر 3 یا 4 هفته و یا بیشتر قرار میدهد. این روند به نوع مال اکلوژن شما بستگی دارد.

بعد از برداشتن براکتها تا چه مدت باید به نزد ارتودنتیست خود برویم؟

در ماههای اول تقریبا هر 4 تا 6 هفته برای تنظیم پلاک نگهدارنده و بررسی وضعیت دندانها باید به مطب ارتودنسی مراجعه کنید. رفته رفته این برنامه به هر 4 تا 6 ماه تغییر می‏یابد که در بسته به صالحدید ارتودنتیست شما دارد. بسیاری از ارتودنتیستها ترجیح میدهند که بیماران را برای سالیان متمادی تحت نظر داشته باشند.

آیا براکتها باعث ایجاد پوسیدگی میشوند؟

خیر، به شرطی که از دستورات ارتودنتیست خود پیروی کنید.

مسواک کردن چقدر بیشتر طول خواهد کشید؟

اوایل درمان رعایت بهداشت زمان بر بوده و نیاز به حوصله و دقت دارد. به تدریج مهارت کافی در این زمینه را کسب خواهید کرد و این امر برای شما کاملا عادی میگردد. گوش دادن به موسیقی و یا تماشای تلویزیون این امکان را فراهم میآورد تا سختی مراحل اولیه چندان به چشم شما نیاید.

آیا برای من دندان کشیده خواهد شد؟

خارج کردن دندانهای شیری و ایجاد فضا برای دندانهای دائمی بسته به نظر ارتودنتیست انجام خواهد شد. در بسیاری موارد شدت بهم ریختگی دندانهای دائمی به گونهای است که ارتودنتیست شما خارج کردن تعدادی دندان دائمی را در طرح درمان شما قرار میدهد.

بعد از درمان ارتودنسی دندانهای عقل من باید خارج شود؟

حتی بعد از درمان ارتودنسی نیز برخی دندانهای عقل 47 راهنمای بیماران ارتودنسی فضای کافی برای رویش نخواهند داشت. اگر ارتودنتیست شما تشخیص دهد که باقی ماندن دندانهای عقل مشکل آفرین است، خارج کردن آنها را برای شما تجویز خواهد کرد.

آیا درمان ارتودنسی گران است؟

مرتب کردن دندانها از بسیاری مخارج دندانی در آینده پیشگیری خواهد کرد و در نتیجه موجب صرفه جویی در هزینه ها میگردد. اصلاح بسیاری از مال اکلوژنها باعث به وجود آمدن سلامت فیزیکی و روانی-اجتماعی در زندگی فردی میگردد. بنابراین ممکن است در ابتدا هزینه ها سنگین به نظر آید، اما اندیشیدن به مزایا و فواید و تاثیرات شگرف آن، انجام درمان ارتودنسی را ارزشمند میسازد.

بستن منو