ملاحظات درمان ارتودنسی

• قرار ملاقاتهای خود را از دست ندهید. یکی از مهمترین بخشهای درمان ارتودنسی، مراجعه منظم و طبق برنامه میباشد. این جلسات تنها به منظور چک آپ نمیباشند و در اکثر آنها اعمال تنظیمات بر روی دستگاه، فعال کردن مجدد سیمها و فنرها و غیره انجام میگیرد.
• مسواک بزنید و نخ دندان بکشید. اگر از نزدیک به براکتهای خود نگاه کنید متوجه خواهید
شدکه تخلخلهای کوچکی در حد فاصل براکت ودندان وجود دارد. این نواحی ممکن است به نظر شما خیلی کوچک باشند اما برای باکتریهای پوسیدگی زا بسیار بزرگ میباشند. اینها سختترین نواحی رعایت بهداشت میباشند. ارتودنتیست شما در مورد روشهای رعایت بهداشت به طور دقیق به شما آموزش خواهد داد، اما در اینجا به ذکر چند نکته میپردازیم:
 به گونهای مسواک بزنید که تمامی نواحی دندان پوشش داده شود. به عنوان مثال از دندانهای آسیای بزرگ سمت چپ بالا شروع کنید و به دندانهای آسیای بزرگ سمت راست پایین خاتمه دهید. سعی کنید هر روشی را که انتخاب میکنید برای شما عادت شود. دندانهای پشتی خود را هرگز فراموش نکنید.
 همواره دندانهای خود را در آینه چک کنید تا از عدم وجود ذرات غذایی خیالتان راحت شود. تمیز کردن دندانها با وجود براکتها اندکی دشوار میشود، اما با تالش بیشتر این امکان فراهم میگردد که دندانهایی سالم و عاری از پوسیدگی در پایان درمان ارتودنسی داشت.

مسواک خود را با اندکی زاویه نسبت به دندان خود قرار دهید به گونهای که خط لثهای دندانهای شما را نیز شامل شود. با حرکت جارویی، سطح بیرونی دندانها را مسواک بزنید. برای دندانهای فک بالا به سمت پایین و برای دندانهای فک پایین به سمت بالا بکشید. برای سطح پشتی دندانها نیز دقیقا همین کار را تکرار کنید.
با استفاده از نوک مسواک، پشت دندانهای قدامی خود را مسواک بزنید.
با استفاده از قسمت صاف مسواک، روی دندانهای خود را نیز تمیز کنید و سپس دهانتان را بشوئید.
در حضور سیم ارتودنسی، نخ دندان کشیدن دشوارتر میباشد. ارتودنتیست شما نحوه صحیح نخ دندان کشیدن را به شما آموزش خواهد داد.

مراقب دستگاه خود باشید

در حضور براکتها زندگی شما مختل نخواهد شد، اما به ناچار مجبورید برخی موارد را رعایت کنید تا بر روی روند درمان اختلالی پیش نیاید. اگر پلاک متحرک دارید، در مواردی که از آن استفاده نمیکنید حتما پلاک را داخل جعبه محافظ قرار دهید. اگر پلاک را داخل دستمال کاغذی و موارد مشابه نگه دارید، شک نکنید که خیلی زود به عنوان زباله دور انداخته خواهد شد. غذاهای سفت مثل پاپ کورن، آجیل، چیپس و غیره میتواند باعث ایجاد صدمه و شکست براکتها شود. میوه هایی نظیر سیب و هویج نیز حتما باید به قطعات ریز تبدیل شوند. پاستیل و سایر خوردنیهای چسبنده نیز میتوانند به براکتها گیر کنند و باعث شل شدن آنها شوند.

در خصوص انجام ورزشهای رزمی، توپی و غیره نیز با داشتن پلاک محافظ دهانی، هیچ گونه منعی برای انجام آنها ندارید.

اگر براکتها شکست چه کنیم؟

سریعا به نزد ارتودنتیست خود بروید و یا حداقل با مطب تماس گرفته و وقت ملاقاتی بگیرید و قضیه را توضیح دهید. اگر سیمی شل شده و دهان شما را زخم میکند، سعی کنید آن را به آرامی به سمت عقب خم کنید و از قطع کردن سیم خودداری کنید. اگر این کار جواب نداد، میتوانید تا زمان مراجعه به ارتودنتیست خود از موم مخصوص ارتودنسی استفاده کنید.

بستن منو